o-lej

Poradnik dla nowoczesnych

Techno nowinki, porady praktyczne

dla Ciebie i firmy

Bezpłatne domeny

Codziennie korzystamy z internetu – wymieniamy się informacjami, zdjęciami, pracujemy, kontaktujemy się z bliskimi. Coraz więcej osób jednak pragnie także móc wyrazić siebie w sieci, opowiedzieć o swoich przeżyciach czy przemyśleniach i dochodzi do wniosku, ze posiadanie własnej strony internetowej, gdzie mogli by podzielić się tym ze światem jest doskonałym pomysłem. W tym momencie trzeba znaleźć i zarejestrować odpowiednią dla siebie domenę – jednak większość osób nie chce płacić za domeny, dlatego tez pojawiły się w sieci oferty darmowych, bezpłatnych domen. Jednak czy są one tak całkowicie bezpłatne czy może oznacza to jedynie tanie domeny, lub inne ukryte koszty? 

Tanie domeny czy subdomeny

Bezpłatne domeny oferuje wiele firm rejestrujących, a także znane portale. Tak naprawdę w większości są to subdomeny. Zakładając domenę w portalu mały.pl nasz adres będzie wyglądać następująco kowalski.mały.pl. Zyskujemy oczywiście do niej pełen dostęp i możemy zamieszczać treści, jednak domena nie jest nasza i właściciel serwisu, w którym się ona znajduje może ją w niektórych przypadkach zlikwidować. Dla większości osób jednak nie ma to znaczenia – po prostu za darmo mają miejsce na swoje przemyślenia. W przypadku takich subdomen liczyć się również z treściami reklamowymi zamieszczanymi na naszej stronie przez daną firmę czy portal – to dzięki nim dany portal zarabia na swoje utrzymanie oraz utrzymanie domen.

W przypadku firm oferujących bezpłatne domeny sytuacja jest nieco odmienna. Za domenę faktycznie nic się nie płaci. Pozostają jednak jeszcze koszty utrzymania domeny i tutaj właśnie trzeba uiścić już pewną kwotę. Zazwyczaj nie jest to duża suma i może się ona wahać między 10, a 50 zł. Więc jak widać domena nie jest tak do końca darmowa.

Firmy oferują także darmowe domeny w promocji z niskimi kosztami utrzymania. Warto wtedy jednak zerknąć do regulaminu promocji – okazać się bowiem może, że domena za darmo jest przez rok, a po nim trzeba za nią zapłacić określoną stawkę.

Darmowe czy nie?

Jak więc widać darmowe domeny nie zawsze są zupełnie za darmo. Mogą mieć ukryte opłaty w postaci kosztów utrzymania, albo musimy zgodzić się na pojawiające się reklamy na naszej stronie