o-lej

Poradnik dla nowoczesnych

Techno nowinki, porady praktyczne

dla Ciebie i firmy

Czym jest turbosprężarka?

Dzisiejsze wynalazki mają na celu poprawić sprawność i wydajność istniejących już maszyn. Jednym z takich wynalazków, który doskonale odnalazł się w motoryzacji, ale i nie tylko jest turbosprężarka. Wynalazek ten ma już ponad 100 lat – został opatentowany w 1905 r. przez szwajcara dr. Alfreda Büchi, a już od 1938 r. stosowany jest w samochodach ciężarowych. Do samochodów osobowych montowane turbosprężarki są dopiero od 1973 roku.

Turbosprężarka to nic innego jak maszyna wirnikowa składająca się z turbiny i sprężarki, które osadzone są na wspólnym wale. Zasilanie turbiny to spaliny z silnika, a sprężone powietrze ze sprężarki zasila silnik. Do cylindrów silnika wprowadzana jest większa ilość powietrza, co sprawia, że wzrasta moc silnika. Dzięki zwiększonemu stopniu sprężania wzrasta także sprawność silnika.

Działanie

Zasada działania takiej turbosprężarki nie jest zbyt skomplikowana. Działa ona podobnie jak turbina gazowa, ale nie posiada komory spalania – jej funkcję pełni silnik. W skład turbosprężarki wchodzi wspomniana turbina, która jest częścią gorącą oraz sprężarka, która jest częścią chłodną. Ich wirniki są połączone na sztywno jednym wspólnym wałem. Turbina, która jest napędzana gazami z silnika, napędza wirnik sprężarki, która spręża powietrze przed dostarczeniem go do silnika. I właśnie w ten sposób generowane jest doładowanie silnika zwiększające jego moc.

Przyszłość motoryzacji

Chcąc zwiększyć jeszcze moc niektórych modeli, firmy produkujące auta i silniki poszły jeszcze o krok dalej. Powstały bowiem turbosprężarki typu TwinTurbo i BiTurbo. Zastosowano w obu przypadkach dwie sprężarki – w wersji TwinTurbo dwie identyczne, zaś w BiTurbo jedną mniejszą, a drugą większą. Pojawiło się także wielostopniowe doładowanie, gdzie wykorzystuje się kilka turbosprężarek ustawionych obok siebie. Rozwiązanie to jest stosowane jednak w przypadku silników lotniczych.

Jak widać wynalazek ten przyjął się bardzo dobrze w przemyśle motoryzacyjnym i jest w dalszym ciągu rozwijany dla uzyskania coraz to lepszych osiągów samochodów. Auta z zamontowanymi turbosprężarkami, dzięki nim osiągają naprawdę doskonałe wyniki.