o-lej

Poradnik dla nowoczesnych

Techno nowinki, porady praktyczne

dla Ciebie i firmy

Rola stali w technice

Zwracając uwagę na różne dziedziny techniki, z pewnością można doszukać się pewnych podobieństw. Niemniej nie będziemy skupiać się w tym tekście na ilości różnic. Weźmiemy pod uwagę wyłącznie stal. Zastosowanie stali jest bardzo szerokie, właściwie trzeba powiedzieć, że jest to temat na naprawdę długi tekst. Biorąc to pod uwagę, wymieńmy sobie przykłady sytuacji, w których możemy zetknąć się ze stalą (niewykluczone, że po ich wymieniu bez problemu przyjdą Wam na myśl kolejne):

taśmy kwasoodporne

Ktoś może teraz zapytać, z czego wynika tak szerokie zastosowanie stali? Jakby nie patrzeć, za przykłady mogą służyć puszki do konserw oraz konstrukcje budowlane. Co do odpowiedzi, na pewno nie można powiedzieć, że jest jednoznaczna. Jedna osoba wspomni o roli gięcia stali, a inna o czymś zupełnie innym. Skoro już jesteśmy przy gięciu, przyjmijmy pewne założenie. Założenie mówiące o tym, że interesuje nas gięcie stali. Bardzo prawdopodobne, że wiele osób nie ma pojęcia, o jak szerokim temacie mowa. Co prawda występują różne podziały stali, ale zazwyczaj skupiamy się na zastosowaniu, także teraz niech będzie tak samo. Przechodząc do faktów — pod względem zastosowania podział przedstawia się w następujący sposób:

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że podział nie jest skomplikowany, ale rzeczywistość przedstawia się inaczej. W przypadku każdej z wymienionych stali dochodzi do kolejnych podziałów (nie będziemy jednak o nich mówić).

Stal charakteryzuje się różnymi właściwościami mechanicznymi i technologicznymi, a jak do tej pory wymieniliśmy tylko gięcie stali. Oto lista, na której znajdziemy pozostałe właściwości:

Być może zastanawiacie się nad tym, jak wygląda kwestia wielkości wymienionych tutaj parametrów. Sprawa z nimi jest prosta. Wielkość uzależniona jest od dwóch czynników: składu stopu i obróbki.

Tak powiedzieliśmy sobie nieco na temat stali w technice. Jeżeli na początku pojawiły się jakiekolwiek wątpliwości co do spotykania stali w technice, ten tekst miał te wątpliwości rozwiać. Czy tak się stało, to już musicie sami sobie odpowiedzieć.